I.
Naše dovolené vypadaly tak, že jsme prostě naložili nejnutnější do auta a namířili někam předek a jelo se. Jen po Česku! Žádná cizina. Děti spali v autě, my pod širákem. Večeře? Buřty, ohýnek nebo někde něco. Obědy taky tak nějak. Tak jsme se dostali až na Moravský kras. Toulali jsme se tam celý týden, dokonce jsme spali v takovém obyčejném kempu. A dokonce jsme Šla jsem jednou na aktiv. Třídní učitelka přišla a nějak se na mě smála! Já začala tušit…. Místo, jak jde dětem učení a co a jak, začala:
„Musím něco vyprávět……. Vyvolala jsem synka tady paní z přírodopisu, a dostal otázku: Vápenec. Vyřešil to! :Vápenec je, když….Nojo jenže, když jsme byli na Krasu, tam byla taková díra, kam ta baba hodila holku! Pak jsme jeli lodičkou. Byly tam krápníky, stalagnity,, stalaktity, stalagnáty. měli stan! Ne 3+1, ale takovýto na dvě hole. Paráda!
Nojo, jenže….. Celkem zajímavý. Kateřinská jeskyně taky. Tam se léčí děti. Nojo, ale nejkrásnější byly večery. Šli jsme s rodičema do hospody, i nějaký jídlo se vyskytlo.Návraty do kempu byly zajímavý.“
Já se pomalu potápěla pod škamnu. Rodiče se řehtali, paní učitelka taky! A nakonec řekla: „ no o vápenci jsem se do konce hodiny nedozvěděla nic, ale znám všechny hospody v Moravským krasu“
No a syn? Přírodopis za jedna!
II.
Nádherné 3 dny plné muziky a dobrých lidí. Při 10 000-15 000 lidí nebyl jediný průšvih. Auto klidně odemčený, stan vedle a nikdy se nikomu nic neztratilo! A ta krása, když Brontosauři zpívali : „Budem o něco se rvát, až tu nezůstane stát na kameni kámen, jestli není žádný Bůh, tak nás vezme voda, vzduch a potom amen.“ A těch 10 000 to zpívalo s nima! Dodávám, že to bylo za komoušů.
No ale jenže….. Dětičky, ne? Copak dcera, ta byla u vytržení, seděla a poslouchala a zpívala. Ale to neštěstí, 6 let synek! Byla tam spousta dětí, takže si vždy někde hráli. Věděli jsme , že se jim nic nemůže stát. Člověk si šel pro pivo ke stánku, tam nějaké děcko: „ hele, mám žízeň“ no a co? Tak se mu koupila limonáda, ne? Prostě pohodová parta tisíců lidí.
Jednou jsem synka neviděla celé odpoledne. Myslela jsem, že ho to zmohlo a šel spát do stanu. Ouha!!! K večeru Véna Souček, moderátor Širáku, vyhlašoval:
„Je tu kluk, a vyžral stánek s klobásama! Ať si jej rodiče u stánku vyzvednou“. A já věděla, která bije! Synáček totiž miloval opékané klobásy! Šla jsem tedy ke stánku, ale synátor tam nebyl! A najednou slyším Součka: „ Kluk se našel, je tu se mnou a zdraví rodiče a prý má ještě hlad! Je prý z Plzně a v Plzni asi klobásy nemají, protože rodiče ho nutí jíst doma uvařený blafy!“ A teď ať si jde někdo pro tohle nadělení před zraky 10 000 lidí! No ale ty tisíce lidí nás odměnilo potleskem, když jsem ho na jevišti vyzvedávala.
Na můj dotaz, jestli měl tak velký hlad, že musel žebrat, řekl: „ Nojo, jenže já tam stál, někdo šel, tak jsem mu řekl, že mám chuť na klobásu a on mě jí koupil. Přece vás nebudu v tom davu hledat, ne!“
Pryč jsou ty krásné časy a já se ptám, proč vlastně? Lidi na sebe byli fajn, ne zloba, závist, zášť, nenávist! Takže skončím zase s Brontosaurama:
..“A to všechno proto jen, že pár pánů chce mít den bohatší králů,
pro všechna slova, co z nich jdou, hrabou pro kuličku svou, jen pro tu svou…“
Asi před pěti lety mě navštívili dva kamarádi. Tak jsem řekla: „No počkejte, já vám ukážu, jak se žije v civilizaci!“
První byla na řadě plzeňská věž na kostele sv. Bartoloměje. Říkala jsem si, hned tam, pokud mám ještě sílu. Tak hurá!!!! No vyšlapat 360 schodů a tři žebříky…… Ale klucí byli mladí a přece se nenechám zahanbit! I kdybych duši měla vyplivnout! No z posledních sil jsem zdolala poslední žebřík. Šla jsem za dámu, vzala si šaty a boty na podpatku!!! Tak šly boty dolů, no. Vynadívali jsme se dosyta, je odtud krásný pohled až na Šumavu. No dolů to bylo horší než nahoru, ne? Nahoru jsem občas mohla i po čtyřech! Ale povedlo se bez úrazu.
A ještě do kostela se jít podívat a pak přes náměstí do muzea. Až na konci náměstí jsem si uvědomila, že na mě lidi hloupě koukají a že mě pálí nohy! Šla jsem totiž bosky, ztuhla jsem, že boty zůstaly na věži! Ale ne, klucí byli kamarídi a jeden měl boty v ruksáčku! I když mě nechali vyšlapat prvních asi 50 schodů!
No a pak muzeum, expozice zbraní. Koupila jsem vstupenky, baba mě vnutila rodinnou, že je lacinější. V expozici další baba co kontrolovala vstupenky. A hned? „To jsou synové?“ No a bylo to! Klucí jí řekli, že vlastně ano, že mě adoptovali! Baba byla zvědavá, jak se adoptuje rodič! Takže klucí šli po expozici, já babu za zadkem a furt to chtěla vědět! Nedala pokoj a nedala. Tak jsem jí řekla, že si mě vyhlídli v blázinci a adoptovali mě. Ze zbraní jsem nic neměla.
To nejlepší mě s nimi ještě čekalo. Jeli jsme totiž trolejbusem domů a oni na zastávce si začali hrát na takový, no…… „Mami, čím pojedem“ „Trolejbusem, hoši“ „Mamí, co je trolejbus?“ „To je veliké autíčko, které má tykadélka, kudy jde do toho autíčka proud, aby mohlo jeti“
Co čert nechtěl, jel trolej do vozovny a tykadélka měl stažená! „ Mamiiii, to není trolejbus?“
„ Je, hoši, je“ „ A kde má tykadélka?“ „ No má motor a jede na něj „A proč má tykadélka, když má motor?“ Uff, tahle romluva se odehrávala hlasitě na zastávce plné lidí! Ti koukali, že snad někde jsou kamery a že se natáčí nějaká kravinka!
V troleji to pokračovalo. „Mamííí, můžeme na ty křesílka si sednout?“ „Jistě hoši, ale jak přijde nějaká babička nebo dědeček, musíte je pustit sednout“ „A mamíííí, proč jsi strkala ten papírek tady do toho?“ (Štípala jsem lístky ve strojku). „No to musíme mít, kdyby přišl jeden pán, co se mu říká revizor, tak bysme museli dát korunky za pokutu“ Přistoupila starší paní. Oba vyskočili a hulákali: „ Paní, jste už babička? Naše maminka tady říkala, že máme pustit babičky sednout“.
No trolejbus byl taky uchechtanej, jeden pán nám na Borech řekl, že zapomněl i vystoupit!
Sice možná tohle písání je hloupost, ale my se tenkrát krásně bavili, jak malé děti, no. A pořád na to vzpomínáme, i když jeden z těch kluků se zabil. S tím druhým se občas potkám, kyž přijede do Plzně. Po přivítání se mě vždy zeptá: „ Pojedem s tykadýlkama?“ A pak se smějem jak blázni.
A život je hned hezčí, ne?
Naše rodinka nebyla jen na zvířátka, ale i na muziku, písnička a tak dále. Na těch našich skorotrampských dovolených se to neobešlo bez ohýnku a kytary. Není divu, že obě děti záhy uměli hrát i když mě není jasno, kde se učili a hlavně pamatovali texty!
Jednou jsme byli v kempu u Jinolických rybníků u Jičína. Tenkrát ještě paráda, žádný luxus.
Tam se sehnala dohromady parta lidiček, večer se udělal oheň a povídalo se a zpívalo. Ano zpívalo!!! Děti si hráli, dostali opečený buřtíky, a byla prostě pohoda. Ale….Ale to bych musela mít děti slušný a vychovaný!
Seděli jsme takhle večer u ohně, asi partička 10-15 lidiček. Šli jsme s bývalákem do bufetu pro další příděl buřtů a pivka. Jak se vracíme, slyším hlahol! Mě polil pot! Decra měla kytaru a hrála.
„Včera večer u kina, stála pěkná blondýna, mrkla na mě okem, já byl u ní skokem, tak to vždycky začíná“
No nic zavadného, ne? Jenže:
„Zblízka jsem pak na ní kouk, ona řekla: Tys můj brouk. Šel jsem po ní tolik, až mě ztvrdnul kolík…“ Dál raděj nebudu! Po dozpívání, které jsme sledovali schováni za křovím, sklidila dcera velký aplaus! Už jsme chtěli vylézt a děti zahnat spát, když se postavil synáček a začal bez hudebního doprovodu:
„ Kolo, h…o rovno, jak se to rýmuje. Kolo jelo rovno, rovno přes to h...o, kolo jelo rovno, jak se to rýmuje“
No my zas zalezli zpátky a měla jsem chuť vraždit! Kolem ohně se scházelo víc a víc lidí!
No a synek pokračoval:
„Hospoda, náves, lijavec, jak se to rýmuje. V hospodě se pije, na návsi pak blije, lijavec to smyje, jak se to rýmuje..“ No tahle píseň má moc slok! Aby si ten malej zmetek pamatoval Erbenovu Mateřídoušku, to neeee! Ale tohle mu šlo. Kolem ohně už lidičky neseděli, ale váleli se po zemi! Může se někdo divit, že jsme se vrátili do bufáče a dali si rum? Exhibice pokračovala, ale já raděj neposlouchala! Bývalák chtěl nastartovat auto a okamžitě odjet.
No nějak s pomocí rumu jsme to přestáli i gratulace ohledně malých umělců.
P.S. i tu Mateřídoušku se naučil, ale zhudebnil si jí.
V.
Jednou jsme jeli MHD z jednoho konce města na druhý a trénovali tedy v buse. A on bavil bus tdpaslíkem! Už jsem toho měla dost a naklonila jsem se a šeptla: „Do prdele, buď už zticha!“ No nic moc výchovného, co? A co on: krásně se usmál a zařval na celý bus:
„Prrrrrrrrrrrrrdel“ Do „er“ přímo drnčelo! Já drnčela, a cestující také! No od té doby „r“ nebyl problém!
Ale to nestačilo, ještě jsme nebyli doma! Dcerunka, i když jí už bylo 10 let a mohla mít rozum, najedno spatřila černocha, asi studenta. A aby nebyla pozadu, začala nahlas prozpěvovat:
„Černoušek Bubu, má černou hubu, nožičky skákací, prdelku foukací“! A od černouška za to dostala žvýkačky a čokoládu!
Abychom dojeli bez dalších malérů, začali jsme si říkat, kdo je tatínek od čeho. Asi takhle:
„opice-opičák“ „žába-žabák“,„kráva“- „kravák“, slepice“-„slepičák“, „žížala“-žížalec“ a tak dál. Nojo, to by mě nesmělo napadnout „husa“! A na celý bus synek zařval: „husák“. No v r.1982 dost husté! Nestačila jsem ani zareagovat, když se dcera zeptala nahlas: „Mami, ten Husák, co je v televizi,, to je samec od husy?“ No a bylo hotovo. Nevím, kdo v buse byl, kdo zjistil, kdo jsme, ale za 3 dny jsem byla povolána do školy, kde seděl i jeden pán v civilu a hned byl výslech! Co to prý děti učím! Nevadil jim žížalec, kravák, ale husák! No dopadlo to dobře, ten civil měl rozum a ředitelka školy také.
Kam až člověka dožene snaha mít děti, které budou umět „r“ a budou vědět něco o zvířátkách!
Přes celou střechu velké oko s nápisem „VIDÍM TĚ!“ A acetonové barvy schnou rychle!
No musela jsem do hospody na rum! Tam jsem to řekla, takže celé odpoledne byly exkurze dobráků ze vsi! A co víc, dětem nosili pamlsky! Mně ten rum nikdo nezaplatil!
V neděli jsem se vydala s takhle vyšnořeným autem domů. Co čert nechtěl před Plzní nás zachytili policajtí! Chvilku nevěřícně koukali a pak se ptali: „Co to je tohle?“ No a já „Auto hippies!“ „Paní, víte, kolik musí být procent barvy na autě? Co je psané v techničáku?“ No jak bych to asi mohla vědět! Syn tomu dodal korunu, když řekl: „je to rezavý a ta bílá barva, co nám máma dala, by na tom udělala fleky, ne?“ Už někdo viděl silniční kontrolu se řehtat?
No já jo! Vrátili mě papíry a mávli :“Paní, raděj jeďte!“ Varťas sloužil ještě ten rok, co měl TK! A jako hippies auto!
Šoksvatba
Dne 27.6.1462 se narodil Ludvík XII, 1929- Jarmila Šuláková, 1939-Dušan Klein,
1967- Jan Hřebejk, 1978-Petr Růžek.
Umřeli: 444-Cyril Alexandrijský, 1950-Milada Horáková, 1944- Milan Hodža.
Dne 27.5-6.1978 se známý plzeňský umělec (co neumí mluvit) a komik (co občas rozpláče) dožívá 30ti let. I když je zapřísáhlý nepřítel narozeninových oslav, rozhodl se to pořádně užít! Proto zve dne 28.6.2008 všechny přátele a příbuzné k Šestu strunám, Purkyňova ul., Plzeň. Muzikantí musí povinně donést svůj hudební nástroj! Dary neberu, bude příspěvek a to dobrovolný, na můj fotobatoh. děkuji předem všem.
Tak tohle jsem dostala na emajl od mého synáčka. No tak jsem vyrazila. Přijela i dcera ze Slovače. U ˇSesti strun je bezvadná hospůdka s terasou a je to vlastně takový countryclub. Setkala jsem se s hodně známými lidičkami. bylo to fajn. Na roštu se peklo maso, každý si bral, co a kolik chtěl, na stolech chlebíčky a koláčky. Chvulku jsem povídala s tím, chvilku s oním! I rodiče synovo přítelky ně byli, tak jsme taky pokecali. A připili si na tykání. No prostě bezva zábava, jen oslavenec chyběl! Dostavil se o 10 minut po určené hodině! první šok byl, že měl na sobě kvádro! Snad prvně v životě! Ale tak jsem si řekla, že snad dostal i rozum na starý kolena. Jeho přítelkyně v krásných zelených šatičkách mě přišla dát růži. Ani to mě ještě nějak netrklo. Ale když si vydobyli ticho, tak to pak přišlo! "Oznamuji všem, hlavně rodičům, ale i kamarádům, že jsme se před 2 hodinami vzali a jsme už 2 hodiny manželé!" Hrobové ticho za chvilku vystřídal hurónský pokřik! No já i rodiče Janiny, mé nové snachy, jsme ale nemohli ještě chvilku ani mluvit!
"No co," řekl synátor "aspoň si budu pamatovat datum svatby, ne?"
A večer probíhal krásně, bez těch nudných svatebních formalit, kdy se sejde příbuzenstvo, které se ani nezná! Bez přepychových hadrů na sobě! Bez toho, aby člověk koukal, jestli mu neupadne náhodou knedlík do klína! Sesedli jsme se a kapely hráli všechny krásný písničky a všichni jsme si zazpívali. Jak jsem uvedla shora, každý si z roštu bral, na co měl chuť, bylo pivko, kafíčko a dokonce i přípitek!
Kdo může říci,, že měl takovou svatbu? na to se nezapomene! Jen ten šok mě držel ještě v neděli!
Ale na druhou stranu, nemám chytrýho synáčka? jen doufám, že s těmi překvapeními snad už skončí